You are here
Home > Rehabilitacja > Przepuklina kręgosłupa – z tym można walczyć!

Przepuklina kręgosłupa – z tym można walczyć!

Przepuklina kręgosłupa - z tym można walczyć!

Przepuklina kręgosłupa, bardziej potocznie zwana jest wypadnięciem dysku. Niestety, ta dolegliwość może sięgnąć nas niezależnie od płci, czy wieku. Może składać się na nią wiele czynników. A jakie są jej główne objawy? Jak je leczyć? Czy jesteśmy w stanie poradzić z nią sobie sami? O tym wszystkim szerzej powiemy poniżej.

Wypadnięcie dysku – główne objawy

Przepuklina kręgosłupa może mieć szereg zarówno bardziej, jak i mniej charakterystycznych objawów. A wiele zależy od tego, gdzie umiejscowiony jest problem. Wyróżnia się bowiem przepuklinę kręgosłupową odcinka lędźwiowego, przepuklinę kręgosłupową odcinka szyjnego, czy wypadnięcie krążka w odcinku piersiowym. Należy jednak zwrócić uwagę, gdy pojawią się takie objawy jak: silny ból w krzyżu (często promieniujący na biodra i nogi), mrowienie w nogach (które może prowadzić do utraty czucia w kończynach), mrowienie i sztywność w rękach, skurcze mięśniowe, ograniczenie swobodnego poruszania się danej kończyny, bóle w klatce piersiowej i w okolicy serca. Bywają jednak objawy, które na pierwszy rzut oka mogą nie kojarzyć się z tego typu problemem jak: bóle podbrzusza, w pachwinach, a także bóle i zawroty głowy. Do mniej charakterystycznych objawów zalicza się również częste oddawanie moczu, a także odczuwanie bólu przy wydalaniu.

Kogo to może spotkać?

Jak już wyżej zostało wspomniane przepuklina dyskowa może spotkać każdego z nas. Szczególnie narażone są jednak osoby mające problem z nadwagą, otyłością, a także wszelkiego rodzaju wadami i urazami kręgosłupa (wrodzonymi, jak i nabytymi). Niesprzyjający jest także siedzący tryb życia wiążący się z częstym garbieniem, podobnie jak powikłania po przebytych urazach, czy życie w ciągłym stresie.

Jak pomóc?

W przypadku przepukliny kręgosłupa bardzo ważna jest jak najszybsza diagnostyka. Dlatego im szybciej pacjent przejdzie rezonans magnetyczny, lub tomografie komputerową, tym lepiej. Na początek zwykle zaleca się jak największe unieruchomienie. Specjalista może zlecić także leczenie farmakologiczne głównie w celu zmniejszenia bólu, a także ewentualnego obrzęku, czy stanu zapalnego. W wielu przypadkach przepukliny kręgosłupowej konieczna jest operacja. Zarówno po niej (jak i bez jej konieczności) w późniejszym etapie wskazana jest współpraca z rehabilitantem, bądź fizjoterapeutą, który poprzez ćwiczenia na nowo ,,uruchomi” Twoje ciało.

Jeśli chodzi o domowe sposoby, to zalecane jest najpierw przykładanie lodu w miejsce urazu, a następnie w kolejnych dniach ciepłe okłady.

Dodaj komentarz

Top