You are here
Home > Sport > Sen wspomaga nasz trening

Sen wspomaga nasz trening

sen a regeneracja

Jeżeli uparcie, przez wiele godzin każdego dnia ćwiczysz i starasz się osiągnąć jak najlepsze wyniki, a efektów nie widać, musisz wspomóc swoje wysiłki i zadbać nie tylko o trening, ale również o relaks i odpoczynek. Sport ma bardzo pozytywny wpływ na nasze życie, samopoczucie i sylwetkę, jednakże każdy z nas potrzebuje adekwatnej ilości odpoczynku. Odpoczynku potrzebują  więcej osoby które żyją aktywnie, aniżeli te, które biernie spędzają swój czas.

Sen – ważny element po treningu

Czy sen może mieć znaczące wyniki na efekty sportowych rekordów? Okazuje się, że tak. Przeprowadzone badania udowadniają, że osoby które odpoczywają przez większą godzin w ciągu doby, a jednocześnie ich sen jest komfortowy i wysokiej jakości, wówczas osiągają w sporcie o wiele lepsze wyniki. Zwiększa się dzięki temu ilość energii, którą możemy wykorzystać w codziennych treningach, a także siła i moc. To wpływa z kolei na nasze sportowe osiągnięcia, a nawet bicie rekordów. Osoby, które nagminnie nie dosypiają, a wręcz czują się ciągle zmęczeni, nie mają siły aby adekwatnie trenować. Każdy sportowiec, powinien odpoczywać co najmniej 7 – 8 godzin w czasie doby. Dodatkowo powinniśmy wpłynąć na jakość naszego snu. Warto postarać się wyeliminować stres a także zastosować poduszki ortopedyczne. Więcej informacji o długości i komforcie snu znajdziemy na STRONIE.

Sen a trening fizyczny

Jeżeli nasza aktywność fizyczna jest zwiększona wówczas zwiększa się również potrzeba ilości snu głębokiego. W czasie snu wydziela się w odpowiednich ilościach hormon wzrostu, który powoduje że budujemy masę mięśniową. Tym samym zostaje przyśpieszona regeneracja komórek oraz tkanek.

W chwili kiedy nasz sen jest zdrowy, komfortowy i odpowiednio długi wpływa on pozytywnie na nasze wyniki sportowe. Warto więc nie zapominać, jak ważną rolę odgrywa sen w naszym życiu, zwłaszcza kiedy chcemy osiągnąć sukces w sporcie, a jednocześnie zadbać o samopoczucie.

Ile powinny spać osoby aktywne?

Okazuje się, że najlepsi sportowcy śpią nawet 11 – 12 godzin na dobę. Jeżeli sypiają mniej spada poziom ich energii, a dana osoba cierpi na gorsze samopoczucie. Zapotrzebowanie na sen zależy od wielu czynników. Warto wymienić jakość diety, wysiłek fizyczny, stres oraz indywidualne zapotrzebowanie na odpoczynek. Nasze ciało potrzebuje regeneracji, dlatego zapamiętajmy jak ważny jest sen.

Dodaj komentarz

Top