You are here
Home > Zdrowie > Siedzenie dynamiczne – w czym może pomóc?

Siedzenie dynamiczne – w czym może pomóc?

Dyskopatia, kifoza, skolioza – schorzenia kręgosłupa. Kiedyś w większości problemy z kręgosłupem były domeną ludzi starszych, dziś dotyka to coraz młodszych pacjentów, gdzie do gabinetów lekarskich zaglądają pacjenci jeszcze przed 25 rokiem życia. Ogromny wpływ na ten problem ma siedzący tryb pracy. W tej sytuacji istotna jest więc profilaktyka, która pomoże Ci zminimalizować ryzyko schorzeń kręgosłupa. W ostatnim czasie wiele mówi się na temat dynamicznego siedzenia. A na czym ono faktycznie polega?

Siedzisz zdrowo i wygodnie

Dynamiczne siedzenie przede wszystkim powoduje, że mięśnie mimo pozycji siedzącej nie ulegają zastygnięciu. Dzięki niemu poprawiasz też równowagę i koordynacje ruchową. Ponadto kontrolujesz ciężar ciała (np. przy zmianie nogi na nogę). Dynamiczne siedzenie zmniejsza dolegliwości bólowe w okolicach pleców, szyi i karku. Tym samym zmniejsza ryzyko wielu schorzeń i wad postawy. Dynamiczne siedzenie powoduje, że poprawia się ogólne samopoczucie, a także zwiększa wydajność i odporność całego organizmu.

Poduszki ortopedyczne do siedzenia

Ogromnym wsparciem dla dynamicznego siedzenia są poduszki ortopedyczne. Więcej na temat ich rodzajów możesz przeczytać w tym poradniku. Tymczasem rodzajem poduszki, który najlepiej wspiera dynamiczne siedzenie są dyski sensomotoryczne. Siedząc na nich ma się początkowo odczucie jak na gumowej piłce. Właściwości dysków sensomotorycznych powodują jednak, że mięśnie nie zastygają. Tego typu poduszki służą zarówno do siedzenia, jak i do ćwiczeń. Nie zaleca się więc korzystanie z nich dłużej, niż 4 godziny dziennie, gdyż w przeciwnym razie można przetrenować organizm.

Ćwiczenia z dyskiem sensomotorycznym

Poniżej przedstawiamy dwa wybrane ćwiczenia jakie możesz wykonać z dyskiem sensomotorycznym.

  1. Dysk sensomotoryczny połóż na ziemi. Usiądź na niej z wyprostowanymi nogami. Zwróć uwagę, by dysk znajdował się pod pośladkami. Nogi nakładaj jedną na drugą, ręce natomiast spleć na klatce piersiowej. Postaraj się w tej pozycji jak najdłużej utrzymać równowagę.
  2. W przypadku tego ćwiczenia chodzi przede wszystkim o utrzymanie równowagi, stojąc na jednej nodze na poduszce. W praktyce trening jest niezwykle prosty. Ogromną rolę odgrywa napompowanie poduszki. Im ma więcej powietrza, tym trudniej utrzymać na niej równowagę. Stojąc na jednej nodze pochylając się do przodu drugą nogę odchylamy do tyłu. W tej pozycji również staraj się zachować jak najdłużej równowagę.

Dodaj komentarz

Top