You are here
Home > Zdrowie > Siedzenie i sen – jak wpływają na nasze zdrowie?

Siedzenie i sen – jak wpływają na nasze zdrowie?

Skutki siedzącego trybu życia – to zło nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale układy trawiennego, czy układu krążenia. Co ważne – my sami w większości możemy być odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie organizmu poprzez wprowadzenie do życia kilku nawyków. My postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej nie tylko na temat faktycznego wpływu siedzenia na nasze zdrowie, ale i jak skutecznie sobie z nim radzić.

Im częściej wstajesz, tym lepiej

Siedzimy kilka godzin, powinniśmy wstać, ale przecież jeszcze jeden tekst do napisania. Tymczasem nasze mięśnie coraz bardziej cierpną, stają się coraz słabsze, pojawiają się dolegliwości bólowe, zwłaszcza w okolicach pleców, szyi i karku. Owszem, praca pracą, ale w ciągu dnia musisz pozwolić sobie na choć kilkuminutowe rozprostowanie mięśni. W tym czasie możesz zrobić sobie kawę, lub herbatę, to też i Twój czas nie będzie stracony. W przypadku przerwy od siedzenia, ważne jest też dotlenienie organizmu. Jeśli więc masz taką możliwość, wyjdź na świeże powietrze. Nie od dziś wiadomo jak siedzący tryb życia źle wpływa na zdrową dietę. Tkanka tłuszczowa zaczyna się gromadzić, zwłaszcza na biodrach udach, czy pośladkach. A to wszystko dlatego, że siedząc na komórkach odpowiedzialnych za prawidłową przemianę materii blokujemy jej przepływ. Siedzący tryb życia ma również ogromny wpływ na poziom cukru we krwi, a ściślej na poziom insuliny, który znacznie spada. Ogólnie zmniejsza się wrażliwość na insulinę. Zatem siedząc wpływamy na nasz organizm niemal w taki sam sposób, jak paląc papierosy.

Siedzenie, a sen

Siedzący tryb życia zaniża jakość naszego snu. Budzimy się otępiali, w ciągu dnia jesteśmy rozdrażnieni i mamy kłopoty z koncentracją. Wszystko dlatego, że do komórek nie dostarczają jest odpowiednia porcja tlenu. Ma to ogromny wpływ zarówno na prace serca, jak i prawidłowe funkcjonowanie mózgu. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się obrzęki nóg, a nawet obrzęki krtani. W celu  poprawy jakości Twojego snu możesz sięgnąć po poduszki medyczne do spania. O ich właściwościach medycznych przeczytasz na https://www.sissel.com.pl/webpage/poduszki-medyczne-do-spania.html Dzięki tego typu poduszkom zachowasz naturalną krzywiznę kręgosłupa bez względu na ułożenie ciała w czasie snu.

Dodaj komentarz

Top