You are here
Home > Sport > Korzyści płynące ze wspinaczki

Korzyści płynące ze wspinaczki

wspinaczka

Ten sport oczywiście trzeba lubić, ponieważ wymaga on dosyć specyficznych predyspozycji. Nawet jeżeli ktoś  jest bardzo sprawny fizycznie, a przy okazji boryka się z lękiem wysokości, to wspinaczka na pewno nie jest dla niego. Jednakże z tego sportu można dla siebie wyciągnąć bardzo wiele dobrego. Niezależnie od tego czy mówimy o wspinaczce w terenie na skałkach, czy też tej w sali na ściance wspinaczkowej, mamy do czynienia ze sportem wymagającym bardzo szczególnej kondycji oraz nabrania określonych umiejętności.

Korzyści dla zdrowia

Wspinaczka jednak jest związana z bardzo wymiernymi korzyściami dla zdrowia i nie tylko dla zdrowia człowieka. Jakie to zatem korzyści, które sprawiają, że naprawdę warto spróbować? Do podstawowych zalet związanych ze wspinaczką na pewno zaliczymy to, że w ten sposób człowiek nabiera sił do codziennych obowiązków, że w ten sposób człowiek nabiera całkiem nowej energii. To oczywiście nie jest jedyna zaleta tego sportu. Wspinaczka jest elementem, jest sportem, w którym mamy do czynienia z bardzo dużym wysiłkiem fizycznym. Tym samym podczas wspinania się na pewno sporo musimy się spocić. Ma to nie tylko negatywny wydźwięk, iż przez to niezbyt przyjemnie pachniemy, ale jednocześnie też intensywne pocenie się wpływa na to, że szybciej pozbywamy się z naszego organizmu różnych toksycznych substancji.

Zalety regularnej wspinaczki

Dzięki regularnej wspinaczce zatem możemy wydatnie zadbać o lepszą kondycję naszej skóry na całym ciele, a zwłaszcza na twarzy. Kolejnym z aspektów, kolejną z zalet jest to, że dzięki wspinaczce można także stosunkowo szybko zbudować satysfakcjonującą sylwetkę swojego ciała. Intensywny wysiłek na ścianie powoduje, że w tym momencie można utracić nawet do 900 kcal.  Oczywiście jest to sport, w którym budujemy własną kondycję fizyczną oraz wzmacniamy nasze mięśnie. Jednakże jeśli mowa o wzmacnianiu czegokolwiek, to równocześnie też należy wskazać na wydatne wzmacnianie więzi międzyludzkich, co jest umożliwione właśnie poprzez taki sport, jakim jest wspinaczka skałkowa

Kształtujemy ciało i mięśnie

Dzięki wspinaczce kształtujemy nasze ciało, kształtujemy nasze więzi, nasze relacje międzyludzkie, poznajemy nowych ludzi, a jednocześnie też kształtujemy nasz własny charakter, budujemy własną samodyscyplinę. To bardzo ważny aspekt w kontekście podejmowanych każdego dnia wyzwań. Wspinaczka wymaga oczywiście posiadania stosownego sprzętu, wymaga posiadania pewnych predyspozycji, wiary w cel i nie poddawania się w obliczu pojawiających się trudności, a te na pewno w którymś momencie się pojawią. Wspinaczka buduje wytrwałość, hartuje charakter, wzbudza nieustępliwość i pozwala na przekraczanie pewnych granic, na przełamywanie własnych ograniczeń. Oczywiście z samego początku każdy ma trudno, każdy musi przeżyć pewne kontrolowane upadki, każdy musi mieć kilka siniaków, aby móc pójść dalej, aby móc stać się bardziej kreatywnym. W sali na ściance trzeba nabrać pewnych umiejętności, aby potem w terenie było już znacznie łatwiej. Wspinaczka bez wątpienia jest jednym z bardziej ekscytujących sportów.

Dodaj komentarz

Top