You are here
Home > Regeneracja > Sposoby na dobry sen

Sposoby na dobry sen

sposoby na dobry sen

Dziś żyjemy pędząc, albo pędzimy żyjąc. Tak, czy inaczej coraz trudniej zadbać nam o nasze zdrowie, gdzie jak doskonale wiemy dobry sen jest jego podstawą, Wpływa nie tylko na energie i aktywność w ciągu dnia, ale i zdrowie naszych mięśni, czy kręgosłupa, gdzie nawet nie zdajemy sobie sprawy jak niezdrowe spanie często staje się początkiem wielu dolegliwości i schorzeń. Krótko mówiąc dobry sen sprawia, że budzimy się wypoczęci i nieobolali.

To czy prześpimy noc spokojnie jak się okazuje przynajmniej w 90 procentach zależy od nas samych, a konkretnie od higieny naszego snu o którą musimy zadbać. W związku z tym, poniżej przedstawiamy 10 istotnych punktów o których musisz pamiętać, by dobrze spać.

Niby takie proste, ale…

  1. Czas ostatniego posiłku powinien być nie później, niż dwie godziny przed pójściem do łóżka
  2. Twoja dieta powinna być odpowiednio zbalansowana, zawierająca sporą ilość błonnika, które znajdziesz między innymi w płatkach owsianych, czy pieczywie pełnoziarnistym. Ostatni posiłek powinien być syty, ale i lekki, dlatego oprócz wyżej wspomnianych produktów pełnoziarnistych możesz sobie pozwolić na sałatkę owocową. Unikaj produktów zawierających tłuszcze i cukry proste.
  3. A co z piciem? Tu przede wszystkim należy wystrzegać się alkoholu, oraz napojów zawierających kofeinę. Czarną herbatę zawierającą teinę (która działa podobnie jak kofeina), warto zamienić na zieloną. Po stresującym dniu natomiast możesz pozwolić sobie na herbatę z melisy.
  4. Unikaj telewizora, komputera, oraz smartfonu. Choć wiemy, że w dzisiejszych czasach jest to sprawa trudnią zwłaszcza przy nienormowanym czasie pracy. Udowodniono jednak, że światło bijące z tych urządzeń w połączeniu z odpowiednimi treściami zdecydowanie odbierają ochotę na sen.
  5. Dobra książka przy lekkim świetle i delikatnej muzyce – to idealna alternatywa do punktu 4.
  6. Ciepła kąpiel, czy zimny prysznic? Zdecydowanie to pierwsze. W związku z tym jeśli masz w domu wannę, to pozwól sobie na poleżenie w ciepłej wodzie nawet godzinę, ciepła woda bowiem idealnie odpręża umysł i ciało.
  7. Łóżko tylko do spania, czyli jeśli nie możesz zasnąć, to po prostu wstań i przejdź się po pokoju, usiądź na fotelu, czy zrób cokolwiek innego. Staraj się również nie jeść w łóżku.
  8. Aktywność fizyczna – czyli w zdrowym ciele, zdrowy duch. I nie mówimy tu tylko uprawianiu choć amatorsko konkretnych dyscyplin, czy ćwiczeniach na sali treningowej, a o zwykłym, choć kilkunastominutowym spacerze na świeżym powietrzu.
  9. Pozytywne myślenie, gdzie często, gdy nie możemy zasnąć od razu widzimy nasz następny dzień w którym będziemy „do niczego”. Tego typu myślenie powoduje stres, a ten z kolei ochotę na sen.
  10. Tabletki nasenne. Można z nich skorzystać, należy je jednak spożywać z umiarem, gdyż przyjmowane za długo powodują, że organizm uodparnia się na nie. W związku z tym najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazują się tabletki na bazie ziół.

Kiedy snu jest zdecydowanie za mało…

Czyli jeśli zauważamy, że mimo stosowania powyższych sposobów nadal nie możemy spać, warto skonsultować się z psychiatrą, lub psychoterapeutą, bowiem bezsenne noce często mogą być objawem depresji.

Dodaj komentarz

Top