You are here
Home > Regeneracja > Sen i jego fazy

Sen i jego fazy

fazy snu

Aby prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, musimy się porządnie wyspać. Jest to dla nas sprawa tak oczywiste jak jedzenie, picie, czy inne, podstawowe funkcje życiowe. Czy jednak zastanawialiście się co dzieje się z naszym umysłem w czasie samego snu, gdy jesteśmy „wyłączeni”? Jak się okazuje cała tajemnica naszego spania tkwi w poszczególnych jego fazach. Jakich? Postanowiliśmy przyjrzeć im się nieco bliżej.

Nasza noc podzielona na punkty

  1. Czyli wszystko, to co dzieje się jeszcze zanim położymy się do łózka. Choć wiemy, że aktualnie jest to trudne, postarajcie się, aby możliwie jak najlepiej zapomnieć o stresach związanych z przebytym dniem, bo noc, to warto podkreślić jest niejako odbiciem tego co spotyka nas właśnie w ciągu minionego dnia.
  2. Kładąc się do łóżka nasz umysł zaczyna się stopniowo relaksować. Ten etap zazwyczaj trwa nie dłużej, niż kwadrans.
  3. W tym momencie zaczynamy tracić kontakt z rzeczywistością, gdzie nasz umysł zaczyna sam produkować obrazy i dźwięki oderwane od rzeczywistości.
  4. W kolejnym etapie następuje całkowite wyłączenie świadomości.
  5. Kolejny punkt do połączenie dwóch faz naraz, które dają całkowity relaks naszego ciała, równy oddech, oraz niskie ciśnienie. Potocznie te fazy nazywane są snem głębokim trwającym około godzinę. Jako ciekawostkę warto dodać, że w tej fazie snu w ogóle nie pamiętamy momentu przebudzenia.
  6. Kolejny punkt, to pojawienie się fazy REM, czyli przechodzenie ze snu głębokiego w coraz bardziej płytki, gdzie przyspiesza się oddech, oraz bicie serca. Co ciekaw właśnie w tym momencie zaczynamy odczuwać marzenia senne, a same sny stają się dla nas bardzo realne i w ciągu dnia potrafimy je zapamiętać.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli w ciągu nocy potrafimy zachować poszczególne fazy snu, to możemy być niemal pewni, że rani obudzimy się wypoczęci. Jeżeli natomiast nasz sen nie wygląda tak jak powyższe podpunkty, to może się okazać, że cierpimy na bezsenność, a wtedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Pomiędzy poszczególnymi fazami natomiast powinno pojawić się kilka krótkich, dodatkowych przebudzeń.

Czym jest lunatykowanie?

Jest to zdecydowanie szczególna faza snu. Ciało zaczyna działać poza naszą świadomością. Lunatykując możemy chodzić, mówić, działać jak w ciągu dnia, jednak rano, budząc się kompletnie tego nie pamiętamy… W praktyce lunatykowanie więc często może zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu, dlatego tego typu przypadłość również warto skonsultować ze specjalista. Lunatykowaniem jest dowodem na niespokojny sen, warto też więc wypróbować inne sposoby jak chociażby treningi relaksacyjne.

Dodaj komentarz

Top