You are here
Home > Rehabilitacja > Zwyrodnienie stawu kolanowego

Zwyrodnienie stawu kolanowego

zwyrodnienie

Ból kolan doskwiera bardzo wielu osobom. Na pewno jednak należy tutaj mówić o tym, iż ów ból w kolanach może mieć bardzo różnorodne podłoże. Początkowo większość osób bagatelizuje problem, ale jeśli ów ból się stopniowo coraz bardziej nasila, jeśli pojawia się on coraz częściej, a na dodatek uniemożliwia normalne codzienne funkcjonowanie, to zazwyczaj już taka sytuacja jest konsultowana u specjalisty. Jedną z możliwych i nierzadko występujących przyczyn bólu w kolanach jest zwyrodnienie stawów kolanowych.

Przyczyna niepełnosprawności

Owe zjawisko może dotknąć de facto każdego. Jest to jednak najczęściej notowana przyczyna całkowitej niepełnosprawności danej osoby, jest to przypadłość, która potrafi całkowicie unieruchomić daną osobę, a przynajmniej w bardzo dużym stopniu ograniczyć jej ruchomość. Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych to nic innego jak przedwczesny ubytek masy chrząstki okołokostnej, jej zmiękczenie i zwiotczenie. Dlatego też w takim stawie pojawia się ból oraz mamy do czynienia z ograniczeniem ruchomości danej osoby.

Zaburzenia ruchomości stawu

Najczęściej owa choroba objawia się zmniejszeniem ruchomości stawu kolanowego, zmniejszeniem zakresu ruchów możliwych do wykonania, wyraźną deformacją obrysów stawu kolanowego, tkliwością stawu, uczuciem tarcia, niewydolnym chodem oraz dosyć słyszalnymi trzaskami w kolanach. Oczywiście czymś bardzo istotnym jest wdrożenie leczenia stawów kolanowych poprzedzone postawieniem właściwej diagnozy. Właściwe leczenie ma na celu w głównej mierze zwiększenie ruchomości stawu kolanowego, ograniczenie dolegliwości bólowych jak również spowolnienie degeneracji chrząstki stawowej. Jak wygląda takie leczenie. Na pewno czymś istotnym jest wdrożenie określonych środków farmakologicznych. Ich rolą będzie zarówno zmniejszenie dolegliwości bólowych jak również i zatrzymanie procesu degeneracji tkanki chrzęstnej w kolanach. Poza tym również bardzo ważnym elementem prowadzonego leczenia może okazać się wykonywanie do miejscowych zastrzyków. Jeśli leki okazują się zbyt słabe, a choroba postępuje szybko, to owe zastrzyki mogą okazać się bardziej skutecznym sposobem, aby spowolnić rozwój choroby.

To jednakże jeszcze nie wszystkie działania, jakie można i jakie należy podjąć w obliczu wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Na pewno bardzo ważne będzie podjęcie pewnych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Te ćwiczenia można wykonywać w domu lub też w ośrodku rehabilitacyjnym. Można także poddawać się określonym zabiegom rehabilitacyjnym, które również mogą pomóc w zatrzymaniu choroby oraz ograniczeniu dolegliwości chorobowych, dolegliwości bólowych. Nie mniej istotnym elementem będzie dokonanie pewnych zmian zarówno z codziennym trybie życia jak również w codziennej diecie. Te wszystkie działania mają na celu to, aby ograniczyć rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych jak również znaczące zmniejszenie występujących dolegliwości bólowych. Całkowite zatrzymanie tej choroby jak również jej cofnięcie nie jest jednakże możliwe do realizacji, ale komfort życia można uzyskać.

Dodaj komentarz

Top