You are here
Home > Rehabilitacja > Rehabilitacja kontra odchudzanie – czy można to połączyć?

Rehabilitacja kontra odchudzanie – czy można to połączyć?

Rehabilitacja kontra odchudzanie - czy można to połączyć

Otyłość i nadwaga to coraz częściej występujące schorzenia, zauważalne zarówno wśród dorosłych, jak i wśród dzieci. Z tym niepokojącym zjawiskiem można oczywiście próbować radzić sobie we własnym zakresie – jednak często jest to bardzo trudne. A co powiesz na odchudzającą rehabilitację?  

Czym jest rehabilitacja odchudzająca?

Cały program odchudzania można nazwać rehabilitacją – jeśli tylko posiada jej znamiona. A jaka jest definicja rehabilitacji? Rehabilitacja to celowe działanie zespołowe na rzecz osoby, która jest niepełnosprawna psychicznie lub fizycznie. Otyłość zalicza się już do niepełnosprawności ruchowej. Dlatego każda terapia kompleksowo obejmująca program odchudzania, może być nazywana rehabilitacją odchudzającą. 

Jak powinna wyglądać rehabilitacja odchudzająca?

Taka forma rehabilitacji przybiera często formę turnusów odchudzających. Ich program musi uwzględniać medyczne zalecenia, które dotyczą zdrowego i bezpiecznego sposobu odchudzania. Taki turnus ma zapoczątkować sukcesywne zrzucanie wagi – ponieważ ten proces będzie trwać jeszcze po zakończeniu programu turnusu. Cały pobyt na takiej rehabilitacji to nauka zdrowego trybu życia – planowania diety i treningów. Udział w takim turnusie na pewno zapobiegnie powstawaniu efektu jo-jo. Dzięki niemu można nauczyć się chudnąć efektywnie – w zgodzie z własnym organizmem. Co pozwala na uniknięcie rozczarowania związanego z powrotem choroby.

Jak przebiega prawidłowa kuracja odchudzająca?

Rehabilitacja zawsze związana jest z dostarczeniem do organizmu wielu składników mineralnych, które są warunkiem powrotu do zdrowia. Mowa tutaj o wprowadzeniu zrównoważonej i zbilansowanej diety. Długotrwały brak ruchu, jaki występuje przy wystąpieniu otyłości, obliguje do takiego doboru aktywności fizycznej, który nie wyrządzi żadnej krzywdy, a jedynie pomoże powrócić do zdrowia.

Największym problemem, przy zrzucaniu zbędnych kilogramów, jest sytuacja, w której ze względu na masę lub choroby nóg i schorzenia związane z otyłością, nie można wykonywać ćwiczeń w pozycji stojącej. Wszystko rozbija się o degradację tkanki chrzęstnej i kostnej. Nie można wtedy obciążać tych stawów, a przede wszystkim kolan.

Czy można monitorować aktywność podczas rehabilitacji?

Osoby otyłe potrzebują dużej motywacji do zrzucenia kilogramów – co jest najważniejsze szczególnie na samym początku. Pozbycie się otyłości oznacza zmianę całego stylu i sposobu życia. A dokonanie tego wcale nie jest proste – tym bardziej, że do powstania otyłości przyczyniają się lata zaniedbań. Decydując się na podjęcie kuracji, warto zaopatrzyć się w smartbanda, czyli inteligentną opaskę fitness. 

Inteligentna opaska po połączeniu ze smartfonem – za pomocą dedykowanej aplikacji – umożliwia zliczanie spalonych kalorii, wybór monitorowanej aktywności, liczenie kroków, a także pomiar pokonanego dystansu. Część z opasek pokazuje też drogę na mapach, wykorzystując wbudowany GPS lub korzystając z GPSu ze smartfona. Smartband przypomina o konieczności podjęcia aktywności – co działa jak podręczny motywator. W końcu opaskę możesz nosić na ręce przez całą dobę – większość modeli jest odporna na zachlapania, a cześć umożliwia pływanie i nurkowanie.

Opaski fitness mają więcej ciekawych funkcji np. umożliwiają monitorowanie snu i tętna. Wyglądają i działają, na pierwszy rzut oka, jak zwykłe zegarki na rękę. Wracając z turnusu odchudzającego, inwestycja w opaskę stanie się Twoim prywatnym trenerem, który będzie motywować Cię do dalszej pracy. A sama możliwość śledzenia postępów, stanie się jeszcze lepszym powodem do kontynuowania przygody ze zdrowym stylem życia.

Dodaj komentarz

Top