You are here
Home > Sport > Pilates czyli wspomaganie rehabilitacji

Pilates czyli wspomaganie rehabilitacji

Pilates czyli wspomaganie rehabilitacji

Siedzący tryb życia, spędzanie kilkunastu godzin dziennie za biurkiem czy też kierownicą samochodu niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Ograniczona aktywność fizyczna ma druzgocący wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy. Obciążone mięśnie i kręgosłup bardzo źle wpływają na układ ruchu i ogólne samopoczucie. W jaki sposób radzić sobie z bólem i przeciążeniem mięśni? 

Dla przeciążonych mięśni najlepsze są ćwiczenia

Badania naukowe dotyczące radzenia sobie z dolegliwościami bólowymi mięśni i kręgosłupa jednoznacznie potwierdzają, że terapia ruchowa jest najskuteczniejszą metodą leczenia. Wykonywanie ćwiczeń dopasowanych do dolegliwości i możliwości osoby ćwiczącej przynoszą doskonałe efekty. Ponadto mają zbawienny wpływ na leczenie bólów przewlekłych. Taka terapia dodatkowo pozwala na zapobieganie powstawaniu nowych dolegliwości ze strony aparatu ruchowego i odtwarza prawidłowe wzorce ruchowe. Innymi słowy – uczy prawidłowego poruszania się. 

Rehabilitacja nie musi dotyczyć jedynie osób, które skarżą się na dolegliwości bólowe. Wykonywanie ćwiczeń to doskonała metoda profilaktyczna. W obu tych przypadkach świetnie sprawdzi się metoda ćwiczeń zwana pilatesem.

Czym jest metoda pilates?

Znana jest przede wszystkim ze studiów fitness – jednak w rehabilitacji także odgrywa bardzo ważną rolę. Podstawą metody pilates są ćwiczenia siłowe oraz elementy baletu, aerobiku i jogi. Najbardziej popularną wersją tych ćwiczeń są treningi z wykorzystaniem piankowej maty. Jednak samej metody nie można ograniczać tylko do tego sprzętu – otóż twórca pilatesu stworzył także specjalne maszyny, dzięki którym można znacznie przyspieszyć osiągnięcie zamierzonych celów. Pilates z założenia ma ogromny wpływ nie tylko na aparat ruchowy, ale także zwiększa umysłową świadomość własnego ciała.

Pilates stworzył system ćwiczeń, który może być dopasowany do każdego człowieka – nie ma znaczenia, wiek, stopień zaawansowania czy poziom kondycji. Dlatego ta metoda powinna być indywidualnie opracowana dla każdego, kto w ten sposób chce zadbać o swoje zdrowie. A sposób jest bardzo ciekawy – bo pozwala skupić się na ruchach niezbędnych w codziennym, prawidłowym funkcjonowaniu. Mówiąc inaczej, pilates to angażowanie w bezpieczny i kontrolowany sposób wszystkich mięśni i stawów do świadomego rozwoju.

Pilates i jego znaczenie w fizjoterapii

Ćwiczenia pilatesu wykonuje się w sposób funkcjonalny. Dlatego skupiają się głównie na poprawie umiejętności motorycznych. Metoda ta stopniowo stara się wyciągnąć maksymalne możliwości ciała człowieka. Wykorzystuje do tego ćwiczenia rozciągające i rozluźniające, poprawiające napięcie mięśniowe oraz pozwala opanować technikę prawidłowego oddychania.

Metodą pilatesu można ćwiczyć nie tylko w studiach fitnessu. Często korzystają z nich również fizjoterapeuci. Opieka trenera jest niezbędna – szczególnie dla osób początkujących. Nauczyciel omówi i pokaże, w jaki sposób prawidłowo pracować z ciałem – co przyczyni się do poprawy sprawności ruchowej. 

Jakie korzyści przynosi pilates?

Regularne ćwiczenie pilatesu pozwoli Ci zbudować prawidłową stabilizację ciała. Co to oznacza? Ćwicząc rozwiniesz swoją równowagę, poprawisz koordynację i przejmiesz świadomą kontrolę nad swoimi ruchami. Pilates angażuje mięśnie głębokie – szczególnie z kompleksu lędźwiowo-miedniczno-biodrowego. Dlatego jest tak popularna wśród sportowców, a także kobiet w ciąży i osób z problemami, w których ważną rolę odgrywa aktywność mięśni dna miednicy.

Dodaj komentarz

Top