You are here
Home > Sport > Nordic walking jako rehabilitacja

Nordic walking jako rehabilitacja

rehabilitacja

Nordic walking jest obecnie bardzo popularną formą rekreacji, bardzo popularnym sportem uprawianym przez osoby w zróżnicowanym wieku. Na pewno jeśli mówimy o tejże formie sportu, to równocześnie też musimy wskazać na bardzo szerokie korzyści płynące z faktu jego uprawiania. Jednakże w tym miejscu chcemy na ów nordic walking spojrzeć z nieco innej perspektywy.

Trening na miarę możliwości

Mianowicie chodzi o to, aby potraktować nordic walking jako jeden ze sposobów na rehabilitację. W tym przypadku będziemy wskazywać na możliwość trenowania wszystkich partii mięśniowych, na możliwość wpływania na wszystkie partie mięśniowe przy jednoczesnym braku nadmiernych obciążeń mogących mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Przy jakich schorzeniach w sposób szczególny można mówić o korzyściach związanych z uprawianiem nordic walking? Tutaj na pewno należy wskazać na skuteczne wspomaganie rehabilitacji przy chorobie Parkinsona, przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, jak również w profilaktyce cukrzycy typu 2. Jak najbardziej jest to sport poprawiający kondycję, funkcjonowanie stawów i mięśni osób starszych.

Cel ćwiczeń

Bardzo istotne niezależnie od tego, co jest celem ćwiczenia nordic walking, jest to, aby wykonywać to w prawidłowy sposób. Każdy trening nordic walking należy rozpoczynać odpowiednio skonstruowaną rozgrzewką Tutaj wskażemy na około 15 minut wolnego marszu, na jakieś ćwiczenia oddechowe. Jeśli mówimy już o treningu nordic walking, to każda osoba powinna tempo treningu dobrać w sposób indywidualny. Każdy ma bowiem swoje własne, odrębne preferencje i tym samym nie należy ćwiczyć w nadmiernym jak na siebie tempie, aby nie doszło do przetrenowania czy też do wystąpienia jakichkolwiek urazów. Zarówno w celach rekreacyjnych jak i w celach rehabilitacyjnych należy ćwiczyć w sposób regularny. Oznacza to, że takie ćwiczenia, marsze nordic walking należy wykonywać od 3 do 5 razy w ciągu tygodnia. Każda choroba powinna być właściwie leczona i rehabilitowana. W każdym przypadku możemy mówić o określonych możliwościach oraz ograniczeniach. Tym samym trenując nordic walking także należy pamiętać o owych ograniczeniach, jakie niesie ze sobą dana jednostka chorobowa.

Ćwiczenia zgodne z możliwościami

Chodzi bowiem o to, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić i mierzyć się z pogorszeniem swojego stanu zdrowotnego. Jeśli mówimy o nordic walking jako jednej ze skuteczniejszych metod rehabilitacyjnych, to możemy wskazać na naukowe dowody na korzyść z tego sportu w procesie rehabilitacji. Przede wszystkim mowa jest tutaj o zjawisku, o formie sportu, w której nie mamy do czynienia z nadmiernymi obciążeniami lub też nawet można mówić o braku jakichkolwiek obciążeń. To właśnie jest podstawowy powód do tego, że ów sport jest obecnie uważany za jeden z bardziej popularnych, za jeden z tych bardziej uniwersalnych, przeznaczonych dla każdego bez żadnego wyjątku. Oczywiście istotne jest także to, aby wyposażyć się w specjalistyczne kijki przeznaczone do uprawiania nordic walking, ponieważ bez nich tak naprawdę ten trening nie ma dużej skuteczności i tym samym nie ma większego sensu.

Dodaj komentarz

Top