You are here
Home > Rehabilitacja > Czy po rehabilitacji mogą boleć mięśnie?

Czy po rehabilitacji mogą boleć mięśnie?

Czy po rehabilitacji mogą boleć mięśnie?

Osoby, które decydują się na rehabilitację mają nadzieję na szybko odczuwalną poprawę samopoczucia i widoczne zmniejszenie dolegliwości bólowych. Niestety, nie zawsze dzieje się to od razu, ponieważ często bezpośrednim efektem samej rehabilitacji jest… ból mięśni po rehabilitacji, co jest z pewnością frustrujące. Warto jednak wiedzieć, że taka sytuacja jest całkowicie normalnym zjawiskiem i wynika z naturalnej reakcji organizmu na procesy leczenia. Czy i jak długo po rehabilitacji mogą boleć mięśnie i czy powinno to być powodem do niepokojenia się?

Ból mięśni po zabiegach rehabilitacyjnych – z czego wynika i czy da się go uniknąć?

Warto wiedzieć, że ból po rehabilitacji często związany jest po prostu z dolegliwościami bólowymi pacjenta oraz ograniczeniami, które z tego tytułu wynikają. Ponieważ dana osoba na co dzień cierpi z powodu różnych przeciążeń oraz napięć organizmu, to ciało nie funkcjonuje w prawidłowy sposób. Rehabilitacja, przeprowadzono pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty opiera się wówczas na specjalnie dobranych zabiegach, dzięki którym możliwe jest powrócenie ciała do równowagi. Jednak początkowo reakcja ciała może być różna i często objawia się bezpośrednim bólem po rehabilitacji. Zdarza się nawet, że jest on większy niż ten, który występował przed rozpoczęciem leczenia i wynika z przeciążeń lub choroby.

Zobacz również: Kręgosłup szyjny a zawroty głowy

Czy ból mięśni po rehabilitacji jest stały czy przejściowy?

Warto wiedzieć, że ból mięśni po rehabilitacji jest przejściowy i tak naprawdę wynika z procesów zachodzących w ciele, często takich jak np. przebudowa tkanki łącznej lub też uelastycznianie powięzi. Jeśli skala bólu jest bardzo duża to warto zapytać fizjoterapeutę o sposoby radzenia sobie z nim na co dzień, zwłaszcza wówczas kiedy ból mięśni po rehabilitacji uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, wykonywanie pracy czy obowiązków domowych.

Warto też mieć na uwadze fakt, że zawsze skala i rodzaj ewentualnych dolegliwości, które pojawiają się po zabiegach rehabilitacyjnych to kwestie trudne do przewidzenia i tak naprawdę leży od wielu czynników, w tym od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego indywidualnej wrażliwości na ból i stosowanych metod terapeutycznych. W związku z tym często po prostu nie da się uniknąć bólu mięśni po rehabilitacji jeśli wynika on po prostu z danego rodzaju schorzenia, czy też z osobliwej wrażliwości pacjenta na ból.

Zobacz również: Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?

Czy ból mięśni po zabiegu fizjoterapii powinien niepokoić?

Gorsze samopoczucie po rehabilitacji jest naturalną reakcją ciała na leczenie i może wynikać z oczyszczania się np. organów wewnętrznych z toksyn lub przebudowy tkanki łącznej, co wiąże się z mikrostanem zapalnym. Dlatego tak naprawdę ból mięśni po zabiegu rehabilitacji nie powinien specjalnie niepokoić, gdyż w rzeczywistości jest swoistym sygnałem, że organizm dąży do tego aby wrócić do jak najlepszego stanu.

Często pacjent sam w sposób świadomy lub nie doprowadza do zaburzenia homeostazy organizmu poprzez np. zbyt małą aktywność fizyczną, życie w ciągłym stresie i biegu, przemęczanie, brak czasu na odpoczynek i sen, niewłaściwe odżywianie itp. W efekcie dochodzi do pogorszenia się stanu zdrowia, a wskazane wyżej czynniki powodują, że ciało gromadzi problemy w postaci napięć, przy czym pogarsza się funkcjonowanie mięśni i wszystkich narządów wewnętrznych, a stąd już prosta droga do problemów ze zdrowiem. Wówczas rozwiązaniem jest rehabilitacja, która pozwala przywrócić równowagę w ciele, a jednocześnie umożliwia powrót do równowagi i sprawniejszego funkcjonowania na co dzień. Dlatego pojawiający się ból jest przez fizjoterapeutów i lekarzy określany jako naturalna reakcja po zabiegu rehabilitacji, która nie powinna niepokoić pacjentów. Na ogół lekarze starają się przekazać te informacje swoim pacjentom w czasie wizyty, choć tak naprawdę trudno jest przewidzieć jak konkretne ciało zareaguje na proces rehabilitacji i jak mocny może być ból mięśni.

Zobacz również: Przetrenowanie i jego skutki

Podsumowując, każdy pacjent, który udaje się na zabieg rehabilitacji powinien mieć na uwadze fakt, że tuż po samym zabiegu może pojawić się u niego gorsze samopoczucie i ból w obrębie mięśni, co jest jednak zjawiskiem zupełnie naturalnym. Jest to proces przejściowy, który polega na powrocie ciała do równowagi zaburzonej wcześniej przez zbyt małą aktywność fizyczną, życie w ciągłym stresie, czy też niewłaściwie zbalansowaną dietę i inne czynniki indywidualne. To, jak długo potrwa powrót organizmu do właściwego stanu wynika z osobliwych cech każdego pacjenta, rodzaju schorzenia, a także indywidualnego sposobu odczuwania poziomu bólu.

Dodaj komentarz

Top