You are here
Home > Rehabilitacja > Czym są punkty spustowe?

Czym są punkty spustowe?

Czym są punkty spustowe?

Każdy z nas ma takie miejsca w swoim ciele, które pod wpływem zbyt dużego obciążenia zaczynają się „odzywać”. Co przez to rozumieć? Jak wiadomo silny stres często powoduje, że przykładowo zaczyna nas boleć głowa. Jednak czy kiedykolwiek zastanowiliśmy jakie punkty w naszym ciele odpowiadają za powstawanie bólu? Jak się okazuje odpowiedzią mogą być punkty spustowe. Jest to zagadnienie dość obszerne, dlatego też postanowiliśmy przybliżyć je nieco bardziej.

Punkty spustowe – co to takiego?

Punkty spustowe, to inaczej małe, lecz wyjątkowo wrażliwe miejsca w okolicach brzuśca mięśniowego, czy powięzi mięśnia. Pod wpływem silnego nacisku powstaje ból, który może mieć charakter promieniujący, lub rzutowany. Krótko mówiąc są to drobne części naszego ciała, które w efekcie wielu czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych mogą mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Punkty spustowe mogą pojawić się na całym ciele.

Co powoduje bóle tych miejsc?

Czynników, które mogą powodować bóle punktów spustowych może być naprawdę wiele. Jednym z przykładów jest chociażby zniekształcenie tkanek czaszki w czasie porodu. Bóle punktów spustowych mogą pojawiać się na przykład, w sytuacji nagłej kontuzji, czy urazu w pracy, a także warunkach rekreacyjnych. Kolejny powód to silny stres. W dzisiejszych czasach jak wiemy ogromna ilość z nas prowadzi siedzący tryb życia zarówno w pracy, jak i poza nią. Niestety, mała aktywność fizyczna również może mieć silny wpływ na promieniujące bóle punktów spustowych. Tego typu dolegliwości powstają również po wpływem urazów, czy bóli pooperacyjnych. Ważna informacja – urazy punktów spustowych mogą powstawać na skutek niedoboru różnych witamin takich jak: żelazo, kwas foliowy, czy witamina C. Ponadto mogą mieć wpływ z zachwianą równowagą układu hormonalnego.

Czy punkty spustowe można wyczuć?

Jeśli chodzi o fakt jak powstają punkty spustowe, to należy odpowiedzieć, że trudno odpowiedzieć, gdyż w dużej mierze jest to też zależne od tego z jakiego powodu powstaje problem. Z reguły jednak są to nierównomierne sploty poszczególnych tkanek mięśniowych. Teraz pozostaje zapytać, czy punkty spustowe są wyczuwalne poprzez dotyk? Jak rozróżnić, czy dany ból jest efektem zwykłego urazu, czy ma powiązanie z punktem spustowym? W tym momencie należy wrócić do rodzajów bólu jakimi są promieniujący, lub rzutowany. Jeśli po dotknięciu danej części ciała odczuwasz tego typu ból, to może oznaczać, że ma on związek z punktem spustowym. Ponadto do wyżej opisanych bóli należy dodać wyczuwalne guzki. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia ze zwykłym bólem.

Rodzaje punktów spustowych

Jest to bardzo ważna kwestia jest chodzi o wyżej wspomnianą lokalizacje punktów spustowych, punkty spustowe dzielimy na trzy rodzaje.

Aktywne – inaczej takie, które oprócz docelowego miejsca bólu mogą rozprzestrzenić się na dalsze części ciała. Kolejny typ, to utajnione bóle punktów spustowych, gdzie promieniowanie odczuwa się wyłącznie w momencie w momencie ucisku. Jeszcze innym rodzajem mogą być bóle embrionalne, które w znacznej części są wrażliwe na dotyk.

Dodaj komentarz

Top