You are here
Home > Zdrowie > Dlaczego powstaje ganglion?

Dlaczego powstaje ganglion?

Ganglion jest guzkiem, który najczęściej pojawia się koło ścięgien i torebek stawowych. Określany jest jako pseudotorbiel lub też torbiel rzekoma. Jest to nienowotworowa przestrzeń jamista, którą wypełnia płyn, co odróżnia ją od prawdziwej torbieli.

Najczęstsza lokalizacja guzka

Ganglion może ulokować się w okolicy ścięgien oraz wszelkich torebek stawowych. Najczęściej jednak zaobserwować można go na nadgarstku. Pojawia się również wokół stawu kolanowego i stopy. Nie jest wyjaśnione do końca dlaczego ganglion powstaje. Powodów może być wiele ale uważa się, ze najczęściej są to urazy, stany zapalne torebek stawowych a także przeciążenie stawów. Guzek powstaje jeśli dochodzi do nadprodukcji płynu. Jest on zawsze produkowany w stawie ale w mniejszej ilości.

Guzek jest na ogół mały i słabo widoczny. Czasem jest twardy i przesuwa się pod skórą. Może zwiększać swoje rozmiary w chwili kiedy towarzyszy nam wysiłek fizyczny i wówczas może pojawić się szereg dolegliwości. Przede wszystkim jest to ból w określonym stawie ruchomym, zaczerwienienie skóry a także jej wzmożoną wrażliwość na dotyk. Niekiedy może być też wręcz przeciwnie ponieważ czucie może być osłabione.

Czy ganglion można wyleczyć?

Ganglion często ustępuje samoistnie, jednakże w chwili kiedy nie znika i daje nam przykre dolegliwości wówczas należy go usunąć. Można w tym celu przeprowadzić punkcję i odessać wodę za pomocą igły. Kiedy zmiana jest duża niezbędna staje się operacja. Guzek może często się nawracać i aby zmniejszyć tę możliwość warto po jego usunięciu przez pewien czas unieruchomić staw.

 

Dodaj komentarz

Top