You are here
Home > Zdrowie > Plagiocefalia

Plagiocefalia

Dzieci to nasze największe skarby. Dbamy o nie od pierwszych chwil narodzin. Należy pamiętać jednak, że układ kostny dziecka jest niezwykle delikatny. Zwłaszcza główka, która w każdej chwili narażona jest na odkształcenia. Warto więc działać profilaktycznie, by nie doprowadzić do takich dolegliwości jak plagiocefalia, która nieleczona może wiązać się z leczeniem szpitalnym.

Plagiocefalia – co to jest?

Plagiocefalia określana jest inaczej jako „syndrom płaskiej główki”, lub „skośnogłowie”. Polega na tym, że główka dziecka po określonej stronie jest bardziej spłaszczona. Przyczyn plagiocefalii może być kilka. Mogą to być zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i wynikać z wrodzone dystrofii mięśniowej. Często jednak plagiocefalia jest „efektem” zbyt częstego układania dziecka po jednej stronie.

Świadomość istnienia tego schorzenia jest w naszym społeczeństwie coraz większa. Matki często kupują poduszki zdrowotne, dedykowane do leczenia tej przypadłości. Wiele pytań odnośnie plagiocefalii ułożeniowej pojawia się na forach tematycznych, w mediach społecznościowych. Świadomość polskich matek jest więc wyraźnie coraz większa.

Charakterystyczne objawy plagiocefalii

Oprócz wyżej wspomnianej płaskiej główki do objawów tej choroby zalicza się: optycznie powiększone jedno ucho, optycznie powiększone jedno oko, z jednej strony czoło jest bardziej uwydatnione, czy z jednej strony jest bardziej uwydatniony policzek.

Leczenie plagiocefalii

Przede wszystkim zdrowie dziecka leży w rękach rodziców. Należy więc pamiętać, by układać dziecko po różnych stronach, tak, aby główka nie ulegała odkształceniu. Najlepiej jest jak najczęściej kłaść malucha na brzuchu. Niestety często dziecko często się niecierpliwi w tej pozycji, można więc rodzic powinien kłaść go na swoich kolanach tak, aby dziecko poczuło się bezpiecznej. Pomocne w tej kwestii są poduszki ortopedyczne dla niemowląt dzięki którym główka Twojego dziecka nie odkształci się niezależnie od pozycji w której się znajduje. Więcej na ten temat można przeczytać w serwisach specjalizujących się w tego typu schorzeniach.

Są przypadki jednak w których konieczny jest zabieg chirurgiczny. Nie zaleca się jednak przeprowadzanie go wcześniej, niż po 2 miesiącu życia.

Dodaj komentarz

Top