You are here
Home > Pilates > Klasyczny pilates – metoda ćwiczeń

Klasyczny pilates – metoda ćwiczeń

pilates

Pilates na przestrzeni lat ewoluował, ale trudno mówić, aby stał się on doskonalszy. Ta metoda ćwiczeń powstała w wieku XX, u jego początków. Została stworzona przez Josepha PIlatesa. Poza ćwiczeniami, które miały i nadal mają przede wszystkim na celu wzmocnienie mięśni głębokich człowieka, Pilates zaprojektował oraz stworzył specjalistyczne urządzenie do pilatesu, które zwane jest reformerem.

Aby móc mówić o doskonałym reformerze, nie można bynajmniej wskazać na ten najnowocześniejszy model. Tutaj najbardziej sprawdzi się bowiem pierwowzór, pierwszy model, który jest autorstwa Josepha Pilatesa. U samego początku ćwiczenia pilatesu nosiły nazwę kontrologii i dlatego też owo pierwsze urządzenie nazywane jest Controllogy Reformer. Współczesny pilates i współczesne reformery różnią się od tych klasycznych, od pierwowzorów. Niemniej jednak to właśnie pierwowzór jest najbardziej skuteczny.

Założenia pilatesu

Podstawowym założeniem pilatesu jest nacisk na wysoką precyzję każdego wykonywanego ruchu, każdej pozycji ćwiczeniowych. Poza tym również istotne jest to, aby kłaść nacisk na pełną świadomość swojego ciała i swojej psychiki. Te założenia stworzone przez Josepha Pilatesa są dzisiaj również bardzo aktualne.

Controllogy reformer

Controllogy reformer to urządzenie klasyczne, stworzone na wzór urządzenia zaprojektowanego przez Josepha Pilatesa. Składa się ono z pięciu podstawowych elementów. Mowa jest o:

– ramy aluminiowej, która zapewnia stabilność i jest ona bardzo wytrzymała

– pasów wraz z pętlami, wykonanymi z naturalnej skóry

– specjalnych sprężyn

– specjalnej poręczy. Jest ona umocowana pod nieco innym kątem niż we współczesnych, nowoczesnych reformerach

– ruchomej platformy

Można powiedzieć, że jest to bardzo proste urządzenie i właśnie w tej prostocie tkwi siła owych klasycznych reformerów. Urządzenie to zostało stworzone dla Jaya Grimesa w roku 1980. Jest ono idealnym odwzorowaniem pierwszego modelu i posiada znaczącą przewagę nad współczesnymi reformerami. Proste urządzenie, a jednak poszczególne rozwiązania, idealne odwzorowanie każdego z elementów przekłada się na możliwość uzyskania bardzo dużej precyzji wykonywanych ćwiczeń. To z kolei przekłada się na możliwość uzyskania bardzo wysokiej skuteczności działania. Warto zatem sięgnąć po klasyczny pilates i klasyczną postać reformera.

Pilates to forma ćwiczeń, w której istotą jest nie tylko ciało, ale także psychika i równowaga wewnętrzna człowieka. Uzyskuje się tu nieco odmienne cele niż w przypadku innych form aktywności fizycznej. Jednakże mowa jest o niemalże doskonałej formie ćwiczeń wpływających zarówno na samopoczucie, na wygląd jak i na zdrowie człowieka. Poza tym również pilates jest bardzo pomocny w różnego rodzaju rehabilitacji po przebytych schorzeniach czy też urazach mechanicznych. Elementem niezbędnym w tych ćwiczeniach jest sięgnięcie po specjalistyczny sprzęt, jakim są reformery. Najbardziej skuteczne są oczywiście tutaj reformery klasyczne, dzieło Josepha Pilatesa.

Dodaj komentarz

Top