You are here
Home > Sport > Czy po urazie łąkotki można uprawiać sport?

Czy po urazie łąkotki można uprawiać sport?

Czy po urazie łąkotki można uprawiać sport?

Utrata funkcji łąkotki może okazać się niezwykle uciążliwa, ponieważ skutkuje przyspieszeniem zmian zwyrodnieniowych kolana. Ponadto łąkotki odgrywają niezwykle ważną funkcję w organizmie, ponieważ ich kluczowymi zadaniami są amortyzowanie obciążenia, ochrona chrząstki stawu kolanowego przed przeciążeniami, a także dopasowywanie powierzchni stawowej do siebie.

Warto pamiętać, że za każdym razem, gdy wystąpi podejrzenie pęknięcia łąkotki, należy dokonać specjalistycznej diagnozy i dostosować leczenie zgodnie z typem i stopniem uszkodzenia łąkotki. Urazy łąkotek mogą wynikać z ostrego urazu, na przykład kontuzji podczas profesjonalnego uprawiania sportu, ale też być rezultatem długotrwałego zużywania się łąkotki na tle zwyrodnieniowym.  Decyzja o kontynuacji uprawiania sportu z uszkodzoną łąkotką powinna być dobrze przemyślana. Takie działanie może nie tylko pogłębiać stopień jej uszkodzenia, ale i zmniejszać szanse na leczenie przebiegające z zachowaniem własnej naturalnej łąkotki.

Zobacz również: Uszkodzenie łąkotki a przepuklina kręgosłupa

Diagnostyka

Istotną kwestią jest wykonanie rezonansu magnetycznego kolana, ponieważ umożliwi ono ocenić wszystkie ważne cechy urazu łąkotki, w tym stopień i typ pęknięcia.

Objawy uszkodzonej łąkotki

Co ciekawe, uszkodzenia zwyrodnieniowe łąkotek są zwykle wynikiem kumulacji z pozoru niegroźnych mikrourazów. Przez to mogą się one pojawić się nawet podczas wykonywania podstawowych czynności, na przykład w trakcie schodzenia ze schodów. Do urazów dochodzi jednak najczęściej podczas uprawiania jednej z dyscyplin sportowych. Uszkodzeniu łąkotki zwykle towarzyszy gwałtowny ból oraz głośny trzask. W przypadku przemieszczenia części uszkodzonej łąkotki może wystąpić także dość nieprzyjemne i wyczuwalne klikanie w środku kolana lub częściowe zablokowanie stawu.

Zobacz również: Rehabilitacja po bajpasach

Jak należy leczyć uszkodzoną łąkotkę?

Metodę wybiera się w zależności od stopnia uszkodzenia. Łąkotka może być leczona w sposób operacyjny lub zachowawczy. W pierwszym przypadku, należy zszyć łąkotkę lub usunąć ją częściowo lub całkowicie. W drugim przypadku, wystarczy systematyczna i przede wszystkim właściwa, rehabilitacja.

Rehabilitacja po operacji łąkotki

Bezpośrednio po operacji szycia łąkotki bezwzględnie należy przestrzegać zakazu obciążania operowanej kończyny przez pierwsze kilka tygodni. Jest to niezwykle ważna, by operacja odniosła pożądany przez poszkodowanego efekt. Należy również nosić specjalną protezę, która znacząco ograniczają zgięcie kolana. Dopiero, gdy przeszczep będzie wystarczająco stabilny lub gdy łąkotka w miejscu zszycia zagoi się, można rozpocząć etap stopniowego obciążania kończyny i zwiększać zakresu jej ruchu. Przez cały okres rehabilitacji wzmacniane są mięśnie stabilizujące staw kolanowy.

Na sam koniec warto zaznaczyć, że decyzję o powrocie do sportu podejmuje wyłącznie fizjoterapeuta. To właśnie on uznaje, że staw kolanowy jest już w pełni gotowy na ponowne obciążenia treningowe. Po szyciu łąkotki jest to zwykle stan osiągalny w 4 miesiącu, a po zabiegu przeszczepienia łąkotki dopiero w 6-10 miesiącu po zabiegu.

Zobacz również: Rehabilitacja złamanej kostki

Dodaj komentarz

Top