You are here
Home > Rehabilitacja > Palec trzaskający – objawy i przyczyny

Palec trzaskający – objawy i przyczyny

palec trzaskający

Jedną z najczęstszych dolegliwości bólowych ręki, a także upośledzenia jej funkcji jest palec trzaskający. Odpowiada on za prawidłowe chwytanie, dlatego też dyskomfort może doprowadzić, że nawet wykonywanie codziennych czynności staje się niemożliwe. Jakie są przyczyny oraz objawy palca trzaskającego? W jaki sposób przebiega jego leczenie?

Palec trzaskający, strzelający lub przeskakujący

Palec trzaskający to zapalenie ścięgna w mięśniu zginaczy palca u ręki, na wysokości stawu śródręczno-palcowego. Stan zapalny rozwija się w zakresie palca serdecznego, ale również często pojawia się w obrębie kciuka i palca małego. Najczęściej schorzenie dotyka jednego palca ale zdarza się, ze atakuje wszystkie.

Przyczyny choroby

Najczęstszą przyczyną choroby palca trzaskającego są urazy mechaniczne, a także ciągłe przeciążenie mięśni. Tym samym na urazy narażone są najczęściej osoby grające na instrumentach, robiące na drutach, czy też zszywające dokumenty.

Palec trzaskający – przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyny choroby nie są do końca znane. Przypuszcza się, że do jej rozwoju doprowadzają urazy mechaniczne (np. ucisk dłoni na twarde przedmioty) i powtarzające się przeciążenia mięśni, na co narażone są m.in. osoby robiące na drutach, grające na instrumentach,  ręcznie tkające (np. dywany), zszywające dokumenty itp. Okazuje się, że schorzenie to o wiele częściej występuje wśród kobiet, aniżeli mężczyzn.

Palec trzaskający – objawy

Palec trzaskający daje szereg objawów. Są to:

  • problemy ze zgięciem a także wyprostowaniem palca
  • charakterystyczny trzask w obrębie palca
  • ból nad stawem śródręczno-paliczkowym
  • zaczerwienienie skóry
  • opuchlizna
  • niewielki guzek, bolesny w dotyku

 

Dodaj komentarz

Top