You are here
Home > Regeneracja > Pozycja do spania przy bólu kręgosłupa

Pozycja do spania przy bólu kręgosłupa

Pozycja do spania przy bólu kręgosłupa

Bóle i uczucie sztywności kręgosłupa, to niestety problem z którym musi się borykać coraz większa ilość ludzi. W zasadzie można powiedzieć, że jest są to cywilizacyjne dolegliwości XXI wieku wynikające ciągłego przemęczenia, oraz stresu, które mają ogromny wpływ na niezdrowe napinanie naszych mięśni. Nie od dziś wiadomo również, że noc jest odzwierciedleniem minionego dnia. Co przez to rozumieć? Przede wszystkim fakt, że to właśnie w czasie snu nasze ciało, oraz umysł odreagowuje stres związany z przebytym dniem.

W związku z tym warto zadbać nie tylko o odpowiednią ilość snu, ale i jego jakość. Należy rozumieć jednak przez to przede wszystkim pozycje w której zasypiamy, a zatem jaka pozycja jest najlepsza do spania przy bólach kręgosłupa?

Wyróżniamy trzy pozycje

Trzy główne pozycje w których zasypiamy to pozycja na plecach. Ta jak się okazuje jest najbardziej korzystna dla odprężenia naszego ciała i umysłu. Kolejną pozycją jest pozycja na boku, i w przypadku tej pozycji pojawiają się sprzeczności, gdzie jedni twierdzą, że chociażby kobiety w ciąży powinny spać na boku lewym w celu łagodzenia uczucia nudności, oraz dolegliwości żołądkowych. Inni natomiast twierdzą, że spanie na lewym boku ma zły wpływ na funkcjonowanie takich narządów jak płuca, dlatego zaleca się spanie na boku prawym.

Potocznie wiadomo z kolei, że najmniej korzystna pozycja jest spanie na brzuchu, które nie tylko uniemożliwia zachowanie naturalnej krzywizny, ale i zachowanie prawidłowego, równomiernego oddechu, czy pracy serca.

Zatem jak spać?

Dla wszystkich trzech pozycji jednak stworzono alternatywy, które w przypadku bóli kręgosłupa dają dobre rozwiązanie. Jeśli zasypiasz na plecach, to warto położyć coś pod kolana tak, aby były lekko ugięte. W przypadku leżenia na boku powinno się włożyć wałek miedzy nogi, gdyż te w czasie snu powinny być zgięte zarówno w biodrach, jak i kolanach. W przypadku spania na brzuchu powinno się wkładać złożony ręcznik pod brzuch, oraz wałek pod kostki.

Dodaj komentarz

Top