You are here
Home > Rehabilitacja > Rolowanie mięśni – po co i jak to robić?

Rolowanie mięśni – po co i jak to robić?

Siedzący tryb życia, to powód, który coraz częściej staje się bezpośrednią przyczyną bóli i usztywnień kręgosłupa. Jak wiemy również istnieje wiele rożnych rodzajów aktywności fizycznej. Grunt, by każdą z nich dobrać pod swoje możliwości. Wracając jednak do wyżej wspomnianych bóli i usztywnień kręgosłupa, jak wiemy w większości przypadków wiążą się z zastygnięciem mięśni. W związku z tym od lat sprawdzoną metodą jest masaż, istnieje jednak również takie pojęcie jak rolowanie mięśni.

Co to takiego?

Rolowanie śmiało inaczej można określić jako technikę nowoczesnego masażu. Dlaczego? Tu w grę wchodzi chociażby użycie wałka, które podkładamy pod wskazane części ciała, a za pomocą wykonywanych ruchów sprawiamy, że wałek umieszczony pod daną częścią ciała. masuje nasze mięśnie. W związku z tym możemy stwierdzić również, że jest to połączenie masażu z fitnessem. Wiele osób wykorzystuje rolowanie jako idealną rozgrzewkę na przykład przed bieganiem. Najważniejsze jest jednak to, że nie tylko doskonale ćwiczy, ale i rozciąga, a co najważniejsze rozluźnia nasze mięśnie. Wyżej powiedzieliśmy sobie, że rolowanie, to doskonały sposób na rozciągnięcie mięśni przed treningiem, ale jak się okazuje może być doskonałym sposobem na masaż po treningu.

Rolowanie na punkty spustowe

Jak dobrze wiemy punkty spustowe, to szczególnie wrażliwe miejsca, które mogą nas boleć, gdy przykładowo się przeciążymy, lub w efekcie innych czynników wewnętrznych, bądź zewnętrznych. Rolowanie mięśni jest idealnym sposobem na to, aby te miejsca „rozładować”/

O czym należy pamiętać?

Rolowanie mięśni, jak każda, inna forma aktywności fizycznej, powinna być wcześnie skonsultowana z fachowcem. Nie mniej jednak wiele pytań pojawia się o samą rolkę. Jak się okazuje nie dobrze jest wykonywać ją na własną rękę, a lepiej zdecydować się na koszt mając jednak pewność, że trening faktycznie nam pomoże, a nie zaszkodzi. W związku z tym lepiej nie kusić się o używanie do tego celu wałka do ciasta. Jeśli chodzi o sam rodzaj rolek, to te zależne są od stopnia zaawansowania ćwiczącego. Początkującym zaleca się miękkie ze względu chociażby na zwiększone ryzyko przeciążenia mięśni, czy kontuzji, co mogłoby zniechęcić. Jeśli jednak czujesz się już pewniej przy rolowaniu mięśni, to możesz zdecydować się na zakup twardszej rolki.

Samo rolowanie mięśni jak już też sobie wspomnieliśmy ma duży wpływ na ich rozciąganie, należy jednak z rozwagą podejść do tematu, które mięśnie rozciągamy, a które rzeczywiście rolujemy.

Dodaj komentarz

Top